Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mazańcowice

Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 
Podstawowe informacje

Mazańcowice to miejscowość położona w województwie śląskim, powiecie bielskim, w gminie Jasienica, na Śląsku Cieszyńskim. Powierzchnia wynosi 8,180 km2.

Herb

Nieznane są dzieje powstania herbu Mazańcowic, przedstawiającego wagę, nad nią złotą koronę, wysadzana kamieniami, a po bojach świeczniki z zapalonymi świecami. O herbie piszę Marian Gumowski w książce "Herby i pieczęcie miejscowości województwa śląskiego z 438 rycinami" z 1939r.:

"Mazańcowice gmina wiejska w pow. bielskim, używała dawniej herbu, który wyobrażał wagę kupiecka pod koroną z dwiema świecami w lichtarzach po bokach. Tak go widzimy na najstarszej pieczęci gminnej, jeszcze z XVIII wieku pochodzącej, która ma u dołu litery MDGSVN (=Matzdorfer Gemeinde Siegel?) (30 mm). Na pieczęci używanej w XIX wieku usunięto koronę, a świece wyrysowano jakby podpórki do wagi, w otoku zaś dano napis: GEMEINDE VORSTAND MATZDORF (32 mm). Obie powyższe pieczęcie są metalowe i znajdują się w przechowaniu gminy. Z początkiem XX wieku sprawiono trzecią z rzędu pieczęć, ale juz bezherbową, za to dwujęzyczną z napisem: Urząd gminy / Mazańcowice / Gemeindevorstand / Matzdorf (24-39 owal) i drugą czysto polską, okrągłą, z napisem: URZAD GMINNY / W / MAZAŃCOWICACH / (28 mm). Ten sam napis bez herbu ma również ostatnia pieczęć gminna, znacznie tylko większa (36 mm), do dziś dnia używana. Inne pieczęcie biurowe mają formę prostokątna i są również napisowe. Dla heraldyki ważną w tym szeregu jest pieczęć najstarsza, z powodu, ze przynosi herb gminy w oryginalnej postaci. Herb ten może być oddany w kolorach i mieć złotą koronę, złotą wagę i płomienie świec, białe lichtarze i świece, niebieskie tło."

 

 

Opracowano na podstawie:

Hałas Jan "Dzieje Mazańcowic"

Komentarze   

 
+2 #2 Jan 2015-07-28 06:54
Herb Mazańcowic wyszukał w Opawie p. Lorenz Franciszek -kierownik szkoła jak szukał powstania OSP Mazańcowice tam znalazł herb i oryginalny statut jest to opisane w kronice OSP a p. Hasał odpisał 80% z tej kroniki i Dumy Mazańcowic.
Zgłoś administratorowi
 
 
-5 #1 Leszek 2014-02-23 00:46
Proszę ten podpis zmienić bo hałas przepisał to za moją zgodą a historię herbu ja zgłębiałem.
Zgłoś administratorowi
 

Komentowanie dozwolone tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnie komentarze