Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Historia Mazańcowic

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Trudno oprzeć się na jakichkolwiek wiarygodnych źródłach mówiąc o początku wsi. W tym wypadku trzeba oprzeć się na tradycyjnym przekazie ustnym oraz faktach zawartych w źródłach związanych z życiem parafii. Pierwsze wzmianki o Mazańcowicach pochodzą z 1305r. i pojawiają się w dokumencie wyszczególniającym wsie, które były już wówczas zobowiązane do płacenia świętopietrza. Jest to tzw. "Liber Fundationis Vratislaviensis, (Regestrum Uyasdense)".

Pierwotnymi mieszkańcami Mazańcowice byli niewątpliwie osadnicy narodowości polskiej. Walter Kuhn ("Die Sprachinsel Bielitz") podaje, iż w 1380r. właścicielem wsi książęcej Mazańcowice był Werner Mazaine, w 1452 część Mazańcowic kupuje Jerzy Lhocki, starosta z Bielska, a w 1551 właścicielami Mazańcowic zostają Jan Mazanczowsky i wdowa po bracie, Zofia, a także Jerzy Lgotzki. W 1524 roku umiera książę cieszyński Wacław II, a rządy po nim obejmuje jego syn Wacław Adam, który daje swojemu synowi, Fryderykowi Kazimierzowi w 1560r. tzw. państwo bielskie, zwane pó źniej hrabstwem, w którego skład wchodzą: Frydek, Frysztak, Skoczów i Bielsko z okolicznymi wsiami, a wiec także Mazańcowice. Następnie przechodzi ono z rąk do rąk, w 1582r. nabywa je Adam Schaffgotsch, następnie dziesięć lat później, Jan Sunnegh i w końcu od 1752r. włada nim rodzina Sułkowskich.

W 1754r. hrabstwo zostaje przemianowane na księstwo. Już od 1784r. czyniono starania, by otrzymać własnego proboszcza, co jednak nie przyniosło żadnych efektów. Z czasem też kościół mazańcowicki ulegał coraz większemu zniszczeniu i parafianie postanowili wybudować nową świątynię. Budowę rozpoczęto w 1899, a ukończono w 1901r., poświęcenie nastąpiło w tym samym roku, 9 czerwca.

Następnie rozpoczęto budowę probostwa, a następnie ks. kardynał Jerzy Kopp powołał nowego proboszcza, ks. Stanisława Nowaka. Parafia w Mazańcowicach zostałą erygowana w 1911r.

Krótko potem wybucha I wojna światowa, w wyniku której Polska odzyskuje niepodległość. Pokój nie trwa jednak długo, bo w latach 1939-1945 Polska znajduje się pod okupacją niemiecką. Teren przyłączono do prowincji Oberschlesien, a Mazańcowice przemianowane zostają na Matzdorf. Po wyzwoleniu naszych terenów przybywa i do Mazańcowic władza ludowa. W dniu 15 lutego 1945r. odbyło się posiedzenie Gminnej Rady w Mazańcowicach, gdzie omawiano najważniejsze sprawy do załatwienia: usuwanie skutków zniszczeń, zorganizowanie na nowo pracy szkoły, i zaopatrzenia w żywność. Wciąż podejmowano starania o budowę nowej szkoły. Dopiero w 1985r. wybrano skład Komitetu Budowy Nowej Szkoły, którą oddano do użytku w 1990r.

Historia Mazańcowic nierozerwalnie związana jest z historią parafii - dokładniejszy opis znajduje się w zakładce Parafia katolicka/historia

Opracowanie Bożena Kuś na podstawie:

Hałas Jan "Dzieje Mazańcowic"

Komentowanie dozwolone tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnie komentarze