MAZAŃCOWICE - HISTORIA SZKOŁY
Nasza pierwsza szkołą była drewniana i istniała już w 1736r. jako polska szkoła katolicka. Była to zarazem jedna z najstarszych szkół na obszarze powiatu bielskiego. Budynek tej szkoły znajdował się pod cmentarzem katolickim. Równolegle działała też szkoła ewangelicka z polskim językiem nauczania, która od 1910r. przeszła na język niemiecki i zwana była "roseggerką" - przetrwała ona w tej formie do 1939r. W 1830r. budynek szkoły katolickiej rozebrano i wybudowano w tym samym miejscu nową, murowaną szkołę i w takiej formie przetrwała do pierwszych lat powojennych. Po wkroczeniu wojsk niemieckich polska szkoła przestała istnieć.
W czasie okupacji nauka w naszej wsi prowadzona była tylko po niemiecku. Pierwszym kierownikiem szkoły po wojnie był Antoni Paszek. Szkoła była jednak tak zdewastowana, że niezbędny okazał się jej remont, w związku z czym dzieci umieszczono tymczasowo w budynkach prywatnych - Franciszka Niemczyka, Franciszka Tomiczka, Alojzego Biernota i Jana Jasińskiego.
Uruchomiono też szkołę podstawową dla dorosłych i szkołę dla pracujących. W majątku na Świerkowicach rozpoczęła działalność średnia szkoła rolnicza. Podejmowano też starania o budowę nowej szkoły, ale wciąż brak było funduszy.
Na zebraniu w gabinecie Naczelnika Gminy Jasienica 4 października 1985r podjęto decyzje o budowie nowej szkoły. 15 grudnia wybrano Społeczny Komitet Budowy Nowej Szkoły, do którego należeli: Tadeusz Biernot, Jerzy Bierowiec, Helena Dutka, Tadeusz Danel, Eugeniusz Danel, Henryk Francuz, Władysław Homa, Tadeusz Kuś, Józef Kłaptocz, Franciszek Lorenz, Mieczysław Machalica, Bronisław Machalica, Aleksander Mola, Stefan Stroński, Stanisław Szczygieł, Leszek Szendzielarz, Marian Wilk, Krystyna Wrona, Jan Wrona i Kazimierz Żółty. .
09.1990 - Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Mazańcowicach
Wybrano dziewięcioosobowy zarząd, na czele którego stanął Tadeusz Kuś jako przewodniczący. Pod lokalizację przeznaczono teren w centralnej części wsi. Przewidziano budowę obiektu z 18 pomieszczeniami klasowymi dla 420 uczniów oraz 4-oddziałowym przedszkolem. 10 stycznia na zebraniu przyjęto propozycję Zarządu o zorganizowaniu zbiórki pieniężnej wśród mieszkańców Mazańcowic. Plany obiektu wykonali: inż. Janusz Kobiela, Krzysztof Zuzek i Kazimierz Leś. Kierownikiem budowy został Tadeusz Solich, a nadzór budowlany pełnił inż. James Jurczyk. Majstrem budowlanym został Władysław Szczypka, a całością kierował dr inż. Tadeusz Kuś.
14 maja w Remizie OSP odbyła się uroczystość podpisania Aktu Patronackiego Wojska Polskiego nad budową szkoły. Żołnierze z zaangażowanim pomagali przy budowie. Wiele prac wykonali w czynie społecznym mieszkańcy wioski, strażacy i członkowie ZSL.
Widok na miejsce, w którym aktualnie znajduje się boisko "Orlik"
23 sierpnia 1986 - Niwelacja terenu
07 czerwca 1986 "Centrum kierowania" podczas budowy szkoły mieściło się w starym autobusie
Szkołę oddano do użytku w roku 1990. Składa się z kilki segmentów. Powstała nowoczesna szkoła z aulą, dwoma salami gimnastycznymi, biblioteką, świetlicami, zapleczem żywieniowym, gabinetem lekarskim i stomatologicznym. W całym budynku mieści się przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Obecnie dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego jest Agata Czauderna, a dyrektorem Gimnazjum Mazańcowice Iwona Śliwa.
Opracowanie Bożena Kuś na podstawie:
Lorenz Franciszek, Szendzielarz Leszek "Duma Mazańcowic"
Hałas Jan "Dzieje Mazańcowic"
Kroniki budowy szkoły